Lalka Mieroszowianka

Mieroszowskie Centrum Kultury

Mieroszów

Celem realizowanego projektu było stworzenie nowego produktu regionalnego – Lalki Mieroszowianki. Lalka jest autorskim projektem grupy realizującej projekt – Sekcji Rękodzieła Mieroszowskiego Centrum Kultury. Autorką projektu jest instruktorka Ewa Kokoszka. Lalka pełni funkcję wizytówki gminy, produktu utożsamianego z Mieroszowem. Działania Sekcji Rękodzieła MCK oparte były na cotygodniowych spotkaniach – 14 spotkań warsztatowych, po 3 godziny – na których powstało 5 rodzajów lalek w dwóch wersjach, większej i mniejszej. Powstały Lalki Mieroszowianki: Podróżniczki, Szczęścia, Domówki, Przyjaciółki, Przytulanki.

Osiągnięte efekty przerosły oczekiwania. W zajęciach uczestniczyły dzieci i młodzież, więcej niż zakładano. Poziom wykonywanych lalek był bardzo wysoki. Zachwycają pomysłowością, kolorami, estetyką wykonania, pięknymi strojami. Zaangażowanie grupy realizującej projekt było bardzo duże. Projekt przyczynił się do utrwalenia pozycji produktów rękodzielniczych w specyfice regionu oraz przekazania tradycji tkackich młodym pokoleniom. Działania Sekcji Rękodzieła MCK przyczyniły się do wzrostu zainteresowania wśród społeczności lokalnej. Projektem zainteresowała się TVP 3 Wrocław oraz radio RMF MAXX. Nakręcono reportaż oraz udzielono wywiadu, który przez długi okres był emitowany w radio. Efekt końcowy można było obejrzeć podczas dwóch wystawach, 13 grudnia w MCK, 20 grudnia w Urzędzie Miejskim w Mieroszowie.