Akademia zdrowia

Grupa nieformalna Działamy lokalnie w zdrowiu przy wsparciu Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna Góra

Pisarzowice, Gmina Kamienna Góra

Joanna Cebula

Akademia Zdrowia to pilotażowy projekt realizowany przez grupę nieformalną ”Działajmy razem w zdrowiu”. Polegał na dwóch modułach warsztatowych. Pierwszy moduł warsztatów – żywienie terapeutyczne prowadzone było przez kucharza terapeutycznego – Prelekcje składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy nauczyli się robić terapeutyczne formuły płynne, surowe pesto, terapeutyczne pasty, sałatki i desery. Na ten moduł składały się również cztery prelekcje: Prelekacja 1. Co to jest żywienie terapeutyczne, jakie są jego wady i zalety. Jak jeść aby utrzymać ciało w dobrej formie i zdrowiu Prelekcja nr 2. Terapie żywieniowe. Na czy polegają i jak je stosować. Przerywana głodówka, świadome ograniczanie ilości spożywanego pokarmu. Woda i jej wartość odżywcza. Woda jako antyoksydant. Jak wodę pić i jakie jest nasze zapotrzebowanie na nią. Prelekcja 3. Wątroba i jej wkład w trawienie. Tłuszcze , ich metabolizm i wartość odżywcza. Prelekcja 4. Jak jelito grube wpływa na zdrowie naszego ciała. Mikroflora która w nas żyją, probiotyki i prebiotyki. Drugi moduł warsztatów – 2 warsztaty dwugodzinne prowadzone również były przez znawcę ekologicznych kosmetyków. Jak wykorzystać rosnące wokół nas rośliny do pielęgnacji naszej skóry i włosów. Metody tworzenia prostych kremów i odżywek i ekologicznych substancji do sprzątania i pielęgnacji naszego domu. Projekt, pomimo jeszcze dość nowego podejścia do żywienie, cieszył się sporym zainteresowanym. Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli aktywnie w zajęciach. Projekt był na tyle atrakcyjny, że już dzisiaj wiemy, że jego kontynuacja odbędzie się za kilka miesięcy.