„Jarmark nad Świdną, kontynuacja” – promujemy nasze wybory lokalne

Stowarzyszenie „Świdna” ze Świdnika

Świdnik, Gmina Marciszów

Wiesław Truszkowski i Edmund Orzechowski

Nasze Stowarzyszenie postanowiło zorganizować po raz kolejny jarmark, na którym mieszkańcy wsi i okolic mogli przedstawić swoje produkty rolne, artykuły spożywcze, rękodzieło. Przy tej okazji mogliśmy zagospodarować plac naszych wiejskich spotkań. W ramach tego projektu, oprócz samego jarmarku zaplanowaliśmy warsztaty związane z przedstawianymi produktami. W ramach projektu wykonano utwardzony plac targowy, wyposażony w zasilanie elektryczne. Przeprowadzono zajęcia warsztatowe (świetlica wiejska w Świdniku):
1. kosmetyczne – profesjonalna wizażystka przeprowadziła szkolenie wykonywania makijażu,
2. plastyczne – zajęcia dekupażu zastosowanego w wykonywaniu ozdób świątecznych,
3. kulinarne – zajęcia na temat polskiej kuchni kresowej,
4. organizacja konkursu fotograficznego obrazującego życie naszej wsi.
Nagrodzone prace zostały wydrukowane i przedstawione na wystawie podczas jarmarku a następnie w naszej świetlicy wiejskiej. Podsumowaniem projektu był „Jarmark nad Świdną”, który odbył się w dniu 15.09.2018r., na którym zaprezentowano wiele wyrobów spożywczych ( wędlin, pieczywa, ciast, pierogów, przetworów warzywno-owocowych, serów, miodów itp.) i rękodzieła (ozdoby świąteczne, rzeźby, papieroplastyka, ozdoby w technice decupagu). W ramach projektu zagospodarowano teren, na którym odbył się jarmark. Pogłębiono rowy melioracyjne, zniwelowano i utwardzono teren. Urząd Gminy zainstalował stałe przyłącze energetyczne, dzięki czemu plac spotkań może być oświetlony, a stoiska jarmarczne posiadać zasilanie. W pracach na placu uczestniczyło wielu mieszkańców naszej wsi. W jarmarku uczestniczyło 14 wytwórców. Późnym popołudniem odbyła się wspólna biesiada przy ognisku z pieczeniem kiełbasek, śpiewaniem pieśni biesiadnych i tańcami. Owocem działań projektu są już następne działania mieszkańców wsi: budowa budynku gospodarczego w czynie społecznym i przyszłe zadaszenie placu spotkań. Założenia projektu zostały w pełni zrealizowane, zainteresowanie naszymi działaniami przekroczyło nasze oczekiwania, a nasz „Jarmark nad Świdną” stał się imprezą cykliczną.