Ocalić od zapomnienia

Grupa nieformalna Sekcja rękodzieła MCK przy wsparciu Mieroszowskiego Centrum Kultury

Mieroszów

Wioleta Kuchta

Celem projektu, było stworzenie produktu prorodzinnego – Albumu tradycji rodzinnych oraz Albumu – Przepiśnika. Album tradycji rodzinnych – dom jako miejsce spotkań pokoleń, ważne daty, zwyczaje rodzinne. Album – Przepiśnik – przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, historia kulinarna rodziny. Albumy to autorski projekt Sekcji rękodzieła MCK (autorka projektów – Ewa Kokoszka). Kolejnym celem było zaangażowanie dzieci i młodzieży w realizację projektu. Projekt jest promowany w lokalnym środowisku. Dużą korzyścią przy realizacji projektu jest aktywacja kulturalna mieszkańców, integracja, poszerzenie świadomości zarówno historycznej jak i pokoleniowej, rodzinnej, promocja tradycji rodzinnych. Grupa zaangażowana w bezpośrednią realizację pozyskała nowych uczestników, zdobyło kolejne, nowe doświadczenie i kompetencje, co stanowi oczekiwany efekt końcowy projektu. Działania projektowe, prowadzone przez Sekcję rękodzieła MCK, ukierunkowane były na nabór nowych uczestników, dzieci i młodzieży – osób chcących zdobywać lub poszerzać umiejętności rękodzielnicze. Projekt zrealizowany został na 16 spotkaniach warsztatowych, po 3 godziny- jeden raz w tygodniu. Zastosowana, bardzo pracochłonna technika scrapbookingu zapierała dech w piersiach uczestnikom wystawy Albumów w Mieroszowskim Centrum Kultury.