Maraton po zdrowie

Stowarzyszenie "Miszkowice Dolina Złotnej"

Miszkowice

Beata Sondaj; Lucyna Nocoń

Celem projektu było pobudzenie aktywności społecznej do pracy i propagowanie idei zdrowego stylu życia poprzez kolejne etapy wpływające na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Pierwszym etapem projektu był I Rodzinny Bieg Miszkowicki w którym uczestniczyli rodziny z Miszkowic oraz sąsiednich sołectw a także turyści przebywający w naszej miejscowości. Uczestnicy mieli do pokonania odcinek ok 1 km. Efektem była integracja międzypokoleniowa wśród mieszkańców naszej gminy nie tylko wioski gdyż uczestnikami byli zarówno dziadkowie jak i małe dzieci.

Drugim etapem naszego projektu były ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz promowanie zdrowego stylu życia. Grupa 15 osób raz w tygodniu przez 4 m-ce spotykała się aby poprawić swoją sprawność ruchową.
Ciekawym wypełnieniem naszego projektu były przeprowadzone warsztaty sitodruku, gdzie 20 uczestników poznało techniki barwienia tkanin tj sitodruk czy stempelkowanie a także zaprojektowali logo stowarzyszenia, które zostało nadrukowane na koszulki, które promują program DL, gminę Lubawka oraz naszą wieś podczas różnych imprez.
Na zakończenie projektu zorganizowany został wyjazd na basen dla 19 osobowej grupy mieszkańców, gdzie uczestnicy mogli się zrelaksować podczas kąpieli wodnych a także pozyskać zastrzyk pozytywnej energii.
Korzyści jakie przyniósł projekt dla społeczności lokalnej to przede wszystkim aktywizacja, integracja i współpraca mieszkańców Miszkowic. Wszystkie grupy społeczne, tj. dzieci, rodziny, samotni, starsi mieszkańcy mieli okazję do lepszego poznania się.
Promocja zdrowego stylu życia pozytywnie wpłynęła na stan zdrowia uczestników projektu oraz zaowocuje wprowadzeniem w życie prozdrowotnych nawyków i zachowań.