Maszyna do szycia bez tajemnic – warsztaty krawieckie

Stowarzyszenie „Znajomi z Błażkowej”

Maszyna do szycia bez tajemnic - warsztaty krawieckie

Stowarzyszenie Znajomi z Błażkowej

Błażkowa

Krzysztof Koch, Magda Koch, Renata Rakuś

W ramach projektu odbył się cztery spotkania szkoleniowe. Wolontariusze przekazywali podstawy związane z obsługą maszyn do szycia. Warsztaty obejmowały szycie od podstaw, poczynając od stworzenia szablonów, wycięcia elementów do szycia, w końcu zapoznanie się z tajemnicą szycia. Wykończanie uszytych rzeczy przez odprasowanie, czy stworzenie nadruków przy użyciu plotera zakupionego w ramach projektu.

Dzięki pracy naszych wolontariuszy udało się uszyć poszewki na poduszki w niebanalne wzory, ekologiczne torby na zakupy z logo naszego Stowarzyszenia, których nie powstydziłaby się żadna pani domu, kolorowe fartuszki dla dzieci i dorosłych z ciekawymi wstawkami cieszących oko, dla naszych milusińskich poręczne worki na obuwie zmienne lub inne niezbędne drobiazgi. Z pod igieł naszych szwaczek wyszły również kolorowe i wesołe maseczki, które zostały rozdane wśród mieszkańców. Maseczki stanowią nieodłączną cześć naszej garderoby w dzisiejszych czasach, więc cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pozostałe przedmioty uszyte w ramach projektu będą rozdane przy okazjach imprez jako pamiątki i nagrody w zawodach sportowych i kulturalnych.

Maszyna do szycia jest zapomniana, kiedyś stanowiła wyposażenie każdego domu.
Umiejętności jej obsługi powoli zostały zapomniane. Dzięki projektowi szkoliliśmy się na nowo, ale z chęcią wykorzystaliśmy doświadczenie starszych mieszkańców, którzy zaangażowali się w projekt. Zauważyliśmy również, iż młode pokolenie, chętnie wzięło udział w projekcie, co napawa nas radością. Mam nadzieję, że w przyszłości możemy liczyć na współpracę.

Projekt przyczynił się do wzmocnienia współpracy i solidarności lokalnej społeczności.
Pokazał nam, że w czasach tak trudnych można się zmobilizować, wziąć się do pracy i stworzyć coś co jest potrzebne.