+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Tytuł Projektu:

Koncert w podziękowaniu

Realizator:

Inicjatywa Działaj Lokalnie – Wspólnie dla Chełmska

Miejsce realizacji projektu:

Chełmsko Śląskie

Koordynatorzy projektu:

Damian Skorupiński, Szczepan Zając, Zuzanna Biroś

Dotacja z Działaj Lokalnie:

5 100 zł

Wkład realizatora: niefinansowy i finansowy (nieobowiązkowy) :

3 200 zł

Całkowita wartość projektu:

8 300 zł

Opis zrealizowanego projektu:

Była wiosna 2020r., pierwsza fala pandemii powoli się kończyła. Wszyscy byliśmy już nią mocno zmęczeni. Nasza grupa pod nazwą ,,Wspólnie dla Chełmska” postanowiła założyć stowarzyszenie. Złożyliśmy tony dokumentów, tysiące podpisów. Cieszyliśmy się. Procedura rejestracji ruszyła.

I pierwszy pomysł – zróbmy w ramach stowarzyszenia coś innego niż zazwyczaj, co będzie miało raczej wymiar duchowy, nie materialny – coś od serca – dla serca. I tak zrodziła się idea podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym podczas pandemii na terenie gminy Lubawka. Chcieliśmy podziękować wszystkim: medykom, strażakom, szwaczkom, rodzicom, dziadkom, nauczycielom, społecznikom, wszystkim – którzy nieśli pomoc, serce i wysiłek.

Ale jak podziękować najpełniej, najlepiej, tak żeby zostało w pamięci? Oczywiście – muzyką!
Napisaliśmy projekt na organizację ,,Koncertu w podziękowaniu”. Udało się – komisja wysoko oceniła nasz pomysł. Wszystko miało się odbyć z wielką pompą, na żywo, z udziałem około 200 osób, ze wspólnym śpiewaniem, wymianą doświadczeń, wzruszeniami, emocjami i tremą występujących przed publicznością.
Niestety – przyszła druga fala pandemii. Zapadła decyzja – realizujemy koncert w postaci płyty DVD, który będzie też emitowany w mediach społecznościowych i telewizji.

Ale nic na skróty – wszystko na odpowiednim poziomie. Do koncertu zaprosiliśmy lokalnych artystów, uzdolnioną muzycznie młodzież i dzieci, przyjaciół i gości. Na płycie prezentujemy różnoraki repertuar przeplatany pięknym słowem i gestem. W sumie nagraliśmy 21 piosenek. Całość na tle stworzonej przez nas scenografii i dekoracji. Nad całością pracowało około sześćdziesięciu osób przez kilka tygodni. Kilka dni sesji
nagraniowej stało się dla wszystkich nowym doświadczeniem artystycznym i organizacyjnym. Wszystkich połączyła muzyka, emocje i zabawa. Dotychczas zastygła w pandemicznej ciszy chełmska szkoła – wieczorami rozbrzmiewała gwarem prób, sporów, konsonansów i dysonansów nut najpiękniejszej ze sztuk – muzyki. I o dziwo, nawet dzieci wtórowały chórowi w piosence:
„Zakwita raz, tylko raz, biały kwiat
Przez jedną noc pachnie tak, ach!
Przez taką noc Królowa Jednej Nocy ogląda świat.
A światło dnia zdmuchuje kwiatu płomień na wiele lat…”

Koncert można obejrzeć tutaj: