+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Uniemyśl

Koordynatorzy projektu:

Sławomir Zieleń, Kamila Grzesiak

Dotacja z Działaj Lokalnie:

5 200 zł

Wkład realizatora: niefinansowy i finansowy (nieobowiązkowy) :

1 640 zł.

Całkowita wartość projektu:

6 840 zł.

Opis zrealizowanego projektu:

Głównym celem projektu „AMULET” było łagodzenie skutków odczuwania zagrożenia i izolacji spowodowanych stanem epidemicznym w Polsce. Przyjęliśmy dwie ścieżki równolegle i równoważnie prowadzące do celu – racjonalną opartą na szerzeniu wśród uczestników merytorycznej wiedzy z zakresu: – historii różnych epidemii, które wystąpiły w Polsce i Europie, – dotychczasowego rozpoznania epidemii COVID 19 przenoszonej przez wirus SARS CoV2, – stosowania różnych sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej oraz emocjonalną, na której uczestnicy zapoznali się z magicznymi funkcjami amuletów. Ścieżkę racjonalną oparliśmy na przekazie multimedialnym.

Przeprowadziliśmy prezentacje o epidemii dżumy i grypy hiszpanki, o sposobach radzenia sobie ze stresem (tę poprowadziła w sposób interaktywny socjoterapeutka na co dzień pracująca w PCPR) oraz turniej wiedzy z zakresy dawnych i współczesnych zagrożeń epidemicznych. Ścieżka emocjonalna prowadziła przez trzy warsztaty artystyczne, w czasie których uczestnicy stosowali różne techniki zdobnicze do wytwarzania amuletów, przez wspólnotowe spotkania w czasie Dnia św. Mateusza, a jej zwieńczeniem był koncert muzyczny z wysoce energetyzującym repertuarem. Łącznie, we wszystkich działaniach wzięło udział ponad 60 osób. Większość z nich to mieszkańcy mikroregionu Uniemyśl, Okrzeszyn. Ponad 20 przyjechało z innych lokalizacji Powiatu Kamiennogórskiego, 13 z różnych stron Województwa Dolnośląskiego, a 8 z innych regionów Polski. W realizacji projektu pomagali: Stowarzyszenie Klub Przyrodników – udostępnienie wnętrz dawnej Karczmy Sądowej; firma IMPULS K.Bielak i S.Zieleń Sp.J. – transport, logistyka i systemy zasilania; agroturystyka „Zieleń” – udostępnienie bazy noclegowej dla prowadzących zajęcia.