+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Rzeźba Św. Floriana


„Św. Florian ze Świętej Góry w Lubawce” – efekt zakończonego projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Granica”.

„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Granica”, współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju
kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego.

W dniu 12 grudnia 2021r. uroczyście odsłonięto odrestaurowaną rzeźbę Św. Floriana z 1878r. ze Świętej Góry w Lubawce.
Rzeźba Św. Floriana stoi na polanie u podnóża Świętej Góry. Jest to miejsce wypoczynku, spacerów mieszkańców i turystów, tu zaczyna się trasa turystyczna tzw. ” droga krzyżowa”. Rzeźba od lat była w bardzo złym stanie. W ramach projektu zostały wykonane przez konserwatora dzieł sztuki niezbędne prace konserwatorskie i odtworzeniowe.
W ramach wsparcia partnerskiego projektu OSP z Lubawki oczyściło teren, usunęło zbędne krzaki, a Nadleśnictwo z Kamiennej Góry nasadziło drzewa i krzewy pasujące do terenu. Na uroczystość pomimo zimowej pogody przybyło wielu mieszkańców Lubawki oraz zaproszonych gości. Po osłonięciu rzeźby wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji o pracach przy zabytkowej rzeźbie oraz historii o postaci Św. Floriana. Proboszcz Parafii w Lubawce poświęcił rzeźbę Św. Floriana, a Strażacy z OSP ze sztandarem jednostki pełnili honorową wartę.
Dla przybyłych gości gospodarze przy współpracy z KGW Bukowianki przygotowali poczęstunek (domowe ciasto, ciepły posiłek i napoje), a OSP i Nadleśnictwo zadbało, abyśmy mogli „ogrzać” się przy ognisku.
Zaproszona Telewizja lokalna nakręciła materiał z tego wydarzenia, który będzie emitowany w ich programie.

 

Święty Florian przed odrestaurowaniem

Święty Florian po odrestaurowaniu