Sąsiedzkie śniadanie na trawie

Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze  działająca w imieniu grupy nieformalnej Ludzie z pasją

Sąsiedzkie śniadanie na trawie

Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze działająca w imieniu grupy nieformalnej Ludzie z pasją

Czarny Bór

Ewa Czaplicka, Katarzyna Bernaś, Bolesław Kalisz, Stanisław Górka

614,96 zł. , 1 452,00 zł.

Projekt realizowany był od czerwca do listopada i w tym czasie mieszkańcy gminy Czarny Bór korzystać mogli z warsztatów ekologicznych, kulinarnych oraz śniadań na trawie. Powodzeniem cieszyły się też sąsiedzkie, wyjazdowe warsztaty w poszukiwaniu lokalnych produktów. Celem wypraw było także poznanie i wymiana doświadczeń kulinarnych, zdobycie wiedzy o regionie i ekologicznej żywności. Podczas warsztatów uczestnicy poznali pasjonatów produkujących ekologiczną żywność oraz piękno najbliższego regionu. Odwiedzili Gospodarstwo Ekologiczne „Wańczykówka”, Plantację „Lawendowe Sudety”, Plantację „Blueberry Krzeszów” oraz Dom Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina”. Dzięki wyjazdowym warsztatom udało się nawiązać bliskie sąsiedzkie relacje, a także zdobyć przepisy na podstawie których powstała kulinarna książeczka. W ramach projektu zrealizowano także cykl kulinarnych warsztatów zakończonych tzw. „Śniadaniem na trawie” oraz cykl warsztatów ekologicznych promujących recykling oraz zachowania typu „zero waste”. Podczas projektu powstały ponad to krótkie relacje filmowe dokumentujące warsztaty i zajęcia.

Projekt zakończył się rodzinnymi warsztatami dyniowymi. W dynię wdrążyli się dorośli i dzieci. Podczas warsztatów powstały różnorodne stroiki, a także kremowa, wyśmienita zupa dyniowa oraz równie wyborne dyniowe babeczki. Było rodzinnie, wesoło i pysznie. W warsztatach oprócz mieszkańców gminy uczestniczyły rownież panie z zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich „Bukowianki” z Bukówki.