Zioła – Naturalnie!

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Wiejskiej „Brama Czadrowska” w Czadrowie

Zioła - Naturalnie!

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Wiejskiej "Brama Czadrowska" w Czadrowie

Czadrów

Joanna Kopaczewska, Elżbieta Dźwigała

395,09 zł., 850,00 zł.

W ramach projektu  odbyły się praktyczne działania w terenie zrealizowane poprzez spacer po okolicy i przetwarzanie zebranych ziół. Uczestnicy poznali zioła i dowiedzieli się, że łąka, to nie tylko trawa i chwasty. Projekt składał się z trzech warsztatów.

Na pierwszym z nich powstały zielniki, które posłużyły do utrwalenia zdobytej wiedzy, a także do promocji korzystania z dobrodziejstw natury.

Na kolejnym warsztacie uczestnicy dowiedzieli się, jakie należy zbierać zioła oraz jak je przetwarzać. Były więc ziołowe herbatki i maceraty. Ta skarbnica wiedzy posłużyła uczestnikom do wykorzystania naturalnych produktów na różne dolegliwości.

Warsztaty kosmetyczne polegały na poznaniu receptur wytwarzania różnorakich kremów oraz własnoręczne ich wykonanie. Do produkcji kremów wykorzystano wcześniej przygotowane komponenty ziołowe.

Podsumowaniem projektu był zlot rowerowy, który odbył się na stadionie w Czadrowie. Uczestnicy zlotu mieli okazję podziwiać zielniki wykonane w ramach działań w projekcie, obejrzeli prezentację podsumowującą projekt i uczestniczyli w wesołej zabawie, poznając okolice Czadrowa.

Zakładany cel projektu został osiągnięty. Mieszkańcy wsi dostrzegli dobrodziejstwo w dostępie do ziół otaczających ich domy. Projekt zintegrował i zaciekawił uczestników na tyle, że pojawiły się pytania, czy będzie dalszy ciąg tych działań.

Rezultaty, które zostały osiągnięte:

– uczestnicy nauczyli się rozpoznawać rośliny dziko rosnące wokół nas,

– wykonano zielniki i tablice informacyjne, które zdobią ściany wiaty turystycznej w Czadrowie,

– uczestnicy nauczyli się przetwarzania ziół: maceraty herbaty, syropy kremy i maści.