Spotkajmy się w ogrodzie

Stowarzyszenie Doliny Zadrny z Okrzeszyna

Uniemyśl, Gmina Lubawka

Kamila Grzesiak

Tworząc ogród w samym sercu wsi Uniemyśl chcieliśmy po prostu razem spędzić czas przy wspólnej, pożytecznej pracy dla rozwoju naszej miejscowości. Taką formą chcieliśmy dodatkowo zwrócić uwagę na to, że nasze przydomowe wiejskie ogródki są prawdziwym skarbem – stanowią o naszej tradycji i lokalnej tożsamości, a zarazem są bezcennym domem dla otaczającej przyrody. Wprowadzając tanie, proste i ekologiczne rozwiązania do naszych ogrodów wzbogacamy lokalną bioróżnorodność, zwabiając m.in. dzikich zapylaczy i ptaki, które bronią nasze uprawy i rabaty przed szkodnikami. Taki ekologiczny ogród uprawiany w tradycyjnym stylu broni się sam, a środki ochrony roślin są po prostu zbędne. To ogród w którym panuje biologiczna równowaga. Wiedziały o tym nasze babcie, my odkrywamy tą wiedzę na nowo. O tym właśnie opowiadaliśmy w trakcie warsztatów i prelekcji z projektu Działaj lokalnie 2018, którego zwieńczeniem była wspólna praca przy stworzeniu tradycyjnego wiejskiego ogrodu w centrum Uniemyśla, wykorzystując wiedzę i doświadczenie nabyte w trakcie poprzednich spotkań. Atmosfera była cudowna, pogoda piękna, praca nie była lekka za to efekt wynagrodził trudy związane z sadzeniem krzewów i bylin, montowaniem ławek, malowaniem kwietników i pleceniem tradycyjnego wiejskiego płotka. Wieczorem, po skończonej pracy jak przystało na porządną wieś uczestnicy radowali się ze wspólnego sukcesu przy wiejskiej uczcie i muzyce na żywo, a to wszystko w nie byle jakiej karczmie Klubu Przyrodników.