+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Tytuł Projektu:

Aktywni wczoraj i dziś – 10 lat Stowarzyszenia „SZCZEPANOWSKI GRZBIET”

Realizator:

Stowarzyszenie Szczepanowski Grzbiet

Miejsce realizacji projektu:

Szczepanów

Koordynatorzy projektu:

Dotacja z Działaj Lokalnie:

2 830 zł

Finansowy wkład własny realizatora:

Niefinansowy wkład realizatora:

Całkowita wartość projektu:

Opis zrealizowanego projektu:

Celem projektu była integracja społeczności wsi Szczepanów, a także edukacja na temat ziół. Cel powyższy zrealizowano poprzez następujące działania:
– Zapoznano obecnych z charakterystyką i terminarzem projektu. Następnie zebrani dyskutowali o swoich doświadczeniach w rozpoznawaniu ziół na podstawie katalogów, książek oraz innych dostępnych materiałów informacyjnych. Omawiano cechy fizyczne i biologiczne najpopularniejszych ziół na podstawie zgromadzonych świeżych i suszonych próbek mięty, lubczyka, liści malin, kwiatu czarnego bzu, pietruszki naciowej, melisy i czosnku niedźwiedziego. Omawiano również sposoby zbioru, suszenia i przechowywania ziół.
– Zakupiono drewniane inspekty do uprawy ziół, w których posadzono i posiano różnego rodzaju rośliny zielne. W tych pracach brały również udział dzieci sadząc miętę. Efektami uprawy w/w interesowało się wiele osób Poza dniami warsztatów.
– Zorganizowano wyjazd studyjny do gospodarstwa zielarskiego „Zielone Laboratorium” w Rzeszówku koło Świerzawy. W wyjeździe uczestniczyły 23 osoby ze Szczepanowa, Lubawki a nawet z Warszawy (goście z agroturystyki w Szczepanowie). W trakcie tego wyjazdu uczestnicy brali udział w warsztatach zielarskich, na których oprócz zapoznawania się z podstawowymi sposobami zbioru, przechowywania oraz zastosowania ziół – poznawano metody pozyskiwania ekstraktów, olejków. Uczestnicy dowiedzieli się o leczniczym zastosowaniu niedocenianych roślin jak na przykład pokrzywa zwyczajna czy liście maliny. Hitem okazała się „wierzbówka kiprzyca” – ziele rosnące dosłownie wszędzie: na łąkach, w rowach, na brzegach lasów, w ruinach – uznawana ogólnie za nieszkodliwy ale i nieprzydatny chwast, a która stanowi materiał do wyrobu wyśmienitej zdrowej herbaty. Uczestnicy bezpośrednio w terenie rozpoznawali zioła dziko rosnące i zapoznawali się z ich zastosowaniem. Wiele osób było bardzo usatysfakcjonowanych atmosferą tego wyjazdu i zdobytą wiedzą.
– Zorganizowano warsztaty dla osób zainteresowanych nie tylko sposobami zbioru i gromadzenia ziół, ale również chętnych chcących spróbować swoich sił w pracach artystycznych – malowanie motywów kwiatowych farbami akrylowymi. Uczestnicy pomagali sobie wzajemnie i dzielili się doświadczeniami. W warsztatach uczestniczyło kilkoro dzieci.
– Przygotowano warsztaty na temat pakowania i przechowywania zgromadzonych ziół. Próbki ziół przeznaczone do użytku były wcześniej zbierane i suszone przez prowadzącą warsztaty. Uczestnicy warsztatów ozdabiali opakowania i przypinali metki.
– Przeprowadzono warsztaty artystyczne (malarskie) dla zainteresowanych (od 6 do 70 lat) ze Szczepanowa, Kamiennej Góry, Lubawki, Pisarzowic, Paprotek a nawet z Niemiec. Przy pięknej pogodzie i wspaniałej atmosferze w plenerze powstało szereg ciekawych prac o tematyce kwiatowej eksponowanych później na dożynkach zielnych.
– Zorganizowano zakończenie projektu – dożynki zielne. Prezentowano zioła zebrane w czasie warsztatów, prace artystyczne wykonane przez uczestników projektu – podsumowano efekty działalności Stowarzyszenia na przestrzeni 10 lat istnienia. W imprezie brali udział prawie wszyscy mieszkańcy Szczepanowa, osoby z innych miejscowości oraz przedstawiciele władz a także zespół śpiewaczy z Uniwersytetu III Wieku. Bawiono się przy muzyce elektronicznej.