+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Tytuł Projektu:

Wakacje na wsi nie muszą być nudne!

Realizator:

Stowarzyszenie Wrzosowisko Ogorzelec

Miejsce realizacji projektu:

Ogorzelec

Koordynatorzy projektu:

Dotacja z Działaj Lokalnie:

2 500 zł

Finansowy wkład własny realizatora:

Niefinansowy wkład realizatora:

Całkowita wartość projektu:

Opis zrealizowanego projektu:

Celem projektu było zorganizowanie szeregu warsztatów na temat otaczającej nas natury oraz tego jak z niej mądrze i zdrowo korzystać. Do realizacji tego projektu zakupiono dwa stoły biesiadne przy których można organizować warsztaty. Pierwsze spotkanie „Cudowianki” miało na celu przybliżyć słuchaczom florę, która nas otacza. Uczestnicy przynieśli różne kwiaty, trawy i zioła które następnie były omawiane. Każdy z przybyłych mógł się dowiedzieć jak dana roślina się nazywa, gdzie ją można spotkać oraz z których z nich można zdrowo korzystać. Ponieważ warsztaty te odbywały się w dzień „Sobótki”, każdy uplótł wianek z przyniesionych roślin, po czym wszyscy zasiedli do wspólnej biesiady przy ognisku. Na zakończenie wianki spalono zgodnie z tradycją.
Następne warsztaty „Zdrowe grillowanie w Parku Wiejskim” miały na celu pokazać w jaki sposób można zdrowo i smacznie grillować. Dzieci z pomocą dorosłych własnoręcznie przyrządzały potrawy na grilla, dzięki czemu wszyscy mogli spróbować różnego rodzaju mięs, szaszłyków oraz rozmaitych smakołyków z warzyw i serów. Największa atrakcją okazało się jednak przygotowanie owocowego deseru z grilla, co było miłym akcentem pod koniec spotkania. Na zakończenie najmłodsi zostali nagrodzeni medalami mistrzów zdrowego grillowania oraz gromkimi brawami.
Ostatnim spotkaniem „Przygoda z grzybami” było wspólne grzybobranie. Na początku miejscowy leśnik opowiedział jak rosną grzyby, kiedy je zbierać i w jaki sposób oraz jak rozróżniać grzyby jadalne od trujących. Powiedział też jak zachowywać się w lesie by nie niszczyć przyrody i nie płoszyć zwierząt. Następnie, wszyscy wybrali się do lasu na grzybobranie. Po powrocie omówiono zbiory i podsumowano cały projekt. Podczas biesiady uczestnicy śpiewali przy akompaniamencie gitary.
Podczas każdego ze spotkań dzieci i młodzież mogli się bliżej poznać poprzez wspólne gry i zabawy. Niewątpliwą korzyścią było to, że każdy nauczył się czegoś nowego o otaczającej go przyrodzie. W dużej mierze uczyliśmy się od siebie nawzajem, co przyczyniło się do zwiększenia poczucia własnej wartości mieszkańców. Jako społeczność mogliśmy poznać bliżej swoich sąsiadów oraz zawrzeć nowe znajomości.