+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Tytuł Projektu:

Akademia małego sportowca

Realizator:

Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne działającym w imieniu grupy nieformalnej Aktywni Rodzice

Miejsce realizacji projektu:

Stare Bogaczowice

Koordynatorzy projektu:

Dotacja z Działaj Lokalnie:

3 100 zł

Finansowy wkład własny realizatora:

Niefinansowy wkład realizatora:

Całkowita wartość projektu:

Opis zrealizowanego projektu:

Oprócz wzrostu aktywności fizycznej dzieci i popularyzacji zdrowego stylu życia dzieci z terenu gminy Stare Bogaczowice wraz z rodzicami poznały tradycję i kulturę krajów azjatyckich ze szczególnym uwzględnieniem Korei Południowej.

Podczas warsztatów edukacyjnych „Poznajemy Azję” na każdych zajęciach dzieci dowiedziały się o geografii, kulturze, muzyce, sztuce, zwyczajach i kuchni Korei Południowej co bardzo pozytywnie wpłynie na ich rozwój zainteresowań. Podczas treningów z taekwondo – narodowego sportu Korei Południowej dzieci poznały podstawowe techniki tej sztuki walki i poprawiły sprawność fizyczną, ponadto trening nauczył ich zachowań społecznych w grupie takich jak skupienie, koncentrację ale także zręczność, szybkość i wytrzymałość.

Wspaniałym i podsumowującym wydarzeniem było zorganizowanie 28 października 2017 w gminie Stare Bogaczowice Dnia Kultury Koreańskiej. Na sali sołeckiej pojawili się mieszkańcy gminy i powiatu, Koreańczycy pracujący w Wałbrzychu z rodzinami oraz zaproszeni goście. Zaproszony został P. Hyunjun Kim – Dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej z Warszawy wraz z pracownikami.

Dzieci zaprezentowały umiejętności zdobyte podczas treningów i zrobiły pokaz taekwon-do Kolaki.

Na scenie odbył się również koncert muzyki koreańskiej w wykonaniu pani Anny Stanik z Poznania a także pokaz taneczny do nowoczesnej muzyki koreańskiej w wykonaniu dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach.

Centrum Kultury Koreańskiej przygotowało dla najmłodszych uczestników warsztaty malowania masek, pisania w drzeworycie i przymierzania narodowego stroju koreańskiego.

Bardzo ciekawym punktem była też prelekcja o koreańskiej kuchni a także degustacja narodowych potraw: kimchi,japchae, gyeran Mari oraz gimbap – koreańskie sushi

Oprócz ogromnego wkładu pracowników ambasady, do współpracy włączyła się także koreańska firmę Mando produkująca części do samochodów .Dzięki temu pracownicy koncernu oraz kierownictwo pomogło w organizacji wydarzenia a także udostępniło wiele pamiątek pochodzących z tego kraju. Odbyła się również prezentacja multimedialna.

Dzięki realizacji tego projektu mieszkańcy mogli jeszcze lepiej poznać kulturę i zwyczaje tego pięknego kraju. Zaangażowani w organizację Dnia Korei Południowej było wielu mieszkańców jak również inni partnerzy: GCBK, UG, ZS Stare Bogaczowice, świetlice.