+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Tytuł Projektu:

Dla starszego i młodszego – dla każdego coś fajnego

Realizator:

Pasjonaci Jarkowic

Miejsce realizacji projektu:

Jarkowice, Gmina Lubawka

Koordynatorzy projektu:

Dotacja z Działaj Lokalnie:

5 200 zł

Finansowy wkład własny realizatora:

Niefinansowy wkład realizatora:

Całkowita wartość projektu:

Opis zrealizowanego projektu:

Realizacja projektu zakładała przeprowadzenie kilku różnorodnych działań oraz ciekawych pomysłów, którego celem miała być integracja mieszkańców wsi oraz zachęcenie ich do wspólnej pracy na rzecz i dla wspólnego dobra wsi.
Pierwszym oraz rozpoczynającym etapem było spotkaniem sportowo – integracyjne, które odbyło się we wrześniowe popołudnie. Rozpoczęto nieco skróconym (ze względu na pogodę) spacerem z kijami nordic walking, wyznaczoną trasą spacerową. Po oficjalnym otwarciu spotkania odbyły się zabawy integracyjne, sportowe i zręcznościowe, wspólnie dla dzieci i dorosłych – zabawy z chustą animacyjną, rzucanie do celu, przeciąganie liny itp. Podczas zabaw można było korzystać z poczęstunku przygotowanego przez mieszkanki – kawa, herbata, ciasta, chleb ze smalcem itp. oraz posiedzieć wspólnie przy ognisku i usmażyć kiełbasę na kiju. Dobre humory uczestników przegoniły deszczowe chmury i biesiada trwała do wieczora.
Działanie „upiększamy naszą wieś” było kolejnym etapem projektu. W ramach niego, mieszkańcy byli zmobilizowani do jesiennych porządków nie tylko na własnych podwórkach ale i wokół nich i na terenach wspólnych wsi, poboczach. Zakupiono gazony, kwietniki i rośliny, które ustawione w różnych miejscach mają poprawić estetykę i ukwiecić wieś. Posadzono krzewy oraz cebulki roślin wiosennych, ustawiono zakupioną ławkę.
Kolejnym etapem były warsztaty plastyczno – rękodzielnicze odbywały się jednocześnie dla dorosłych i dzieci, by mogli na nie przyjść rodzice z dziećmi ale zajęcia prowadzone były w osobnych grupach. Dla dorosłych w tematyce florystycznej i dekoracyjnej spotkanie poprowadziła Anna Fedoruk. Panie poznały techniki robienie stroików i dekoracji na różne okazje, poznały możliwości wykorzystania roślin i chwastów rosnących wokół nas oraz wykonywały prace z przygotowanych materiałów. Dzieci uczestniczyły w warsztatach ze studentką ASP we Wrocławiu – Magdaleną Banaś. Malowały z użyciem gąbek, wałków i paluszków odbijając różne struktury. W ramach projektu ogłosiliśmy też otwarty konkurs rękodzielniczy pt. „Pamiątka z Jarkowic”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas ostatniego spotkania w ramach projektu.
Na początku grudnia w świetlicy wiejskiej odbyło się ostatnie spotkanie – „Spotkanie z ciekawymi ludźmi” i równocześnie podsumowanie realizacji projektu. Podczas spotkania prelekcję o początkach i historii Jarkowic oraz atrakcjach krajoznawczych i florystycznych wygłosił pan Kazimierz Biernacki, przewodnik i pasjonat okolicy. Krótką prezentację o okolicznych ścieżkach dydaktycznych i edukacyjnych przedstawiła pani Aldona Ochmańska. Na koniec, w miłej atmosferze i przy wspólnych dyskusjach, uczestnicy spotkania częstowali się kawą, herbatą i domowym ciastem.
Opracowano i wydano też ulotkę reklamową Jarkowic z zarysem historycznym, z atrakcjami wsi i okolicy oraz zarysem mapki. Zostało założone konto w systemie geocachingowym i skrytki, by zainteresować naszą miejscowością pasjonatów i amatorów tej międzynarodowej gry terenowej.