+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Tytuł Projektu:

Muchomorkowy - ogród marzeń

Realizator:

Fundacja Spektra

Miejsce realizacji projektu:

Gmina Mieroszów

Koordynatorzy projektu:

Dotacja z Działaj Lokalnie:

2 700 zł

Finansowy wkład własny realizatora:

Niefinansowy wkład realizatora:

Całkowita wartość projektu:

Opis zrealizowanego projektu:

Głównym celem projektu było stworzenie „bajkowego” miejsca spotkań, bezpiecznego i przyjaznego najmłodszym i najstarszym mieszkańcom gminy Mieroszów z wiodącym symbolem „muchomorka”. Przedsięwzięcie udało się w pełni, a dzięki zaangażowaniu dużej liczby wolontariuszy, ludzi dobrej woli i darczyńców przerosło oczekiwania wykonawców projektu. Z miejsca bardzo zaniedbanego udało się stworzyć ogród, gdzie na stałe zagościły postacie z bajek wykonane głównie przez członków Fundacji i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie: piernikowy domek z Babą Jagą, Jasiem i Małgosią, pływająca w stawie Złota Kaczka, Smok Wawelski z opon, Królewna Śnieżka i Krasnoludki, Czerwony Kapturek, wykonane ręcznie ozdobne stworki doniczkowe, Minionki i żółw z opon a przez zaprzyjaźnionego plastyka fantastyczne postacie Kota w Butach i Pinokia. W ogrodzie stanęły 2 huśtawki otrzymane od sponsorów, ławka oraz wykonana przez wolontariuszy – podopiecznych OPS – wiata wraz z umeblowaniem z palet. Powstała skarpa obsadzona roślinami i krzewami ozdobnymi. Na drzewach zagościły ptaki, motyle oraz mniejsze i większe muchomorki wykonane własnoręcznie przez wychowanków świetlicy środowiskowej. Wykonana została Bosa Ścieżka Zmysłów, po której można przejść bosymi stopami po naturalnych materiałach(piasek, mech, kasztany, szyszki, żwirek, itd.) i powrócić do natury. Zasadzono róże. Wymurowano kompostownik. Budowla-pawilon mieszczący się na terenie ogrodu a będący prawie ruiną został odremontowany i zagospodarowany na ogrodową świetlicę – miejsce spotkań dla dorosłych i dzieci. Wolontariusze – podopieczni OPS – wykonali całkowitą przekładkę dachu i remont kominów pawilonu, wykonano wylewki podłóg i położono kafle otrzymane od sponsora, wykonano instalacje, opłytkowano łazienkę, osadzono okna i drzwi otrzymane od kolejnego sponsora, wykonano remont i malowanie ścian oraz zainstalowano piec kominkowy otrzymany od kolejnego darczyńcy. Pawilon wyposażono w armaturę sanitarną i umeblowano podarowanym sprzętem. Z zewnątrz budynek ocieplono i pomalowano, wykonano podjazd do budynku z kostki granitowej i płyt chodnikowych otrzymanych od sponsora. Całość ogrodzono siatką z bramką wejściową wykonaną przez darczyńcę z terenu gminy.

Ponieważ w działania projektu zaangażowanych było wiele osób, udało się oddać do użytku zarówno ogród, jak i pawilon-świetlicę. Patrząc na zakres prac jaki wykonano tam od czasu rozpoczęcia projektu, wydaje się to trudne do uwierzenia, ale efekty są oszałamiające – z zaniedbanego, zaśmieconego placu i prawie walącej się budowli udało się stworzyć miejsce przyjazne dla wszystkich z ogrodem, gdzie królują bajkowe postacie z dzieciństwa naszych rodziców i dziadków i współczesnych bajek.

To co powstało ma służyć zarówno najstarszym jak i najmłodszym mieszkańcom gminy. Każdy znajdzie tam miejsce do wypoczynku i spotkań towarzyskich. Wartością dodaną projektu jest to, że mieszkańcy nauczyli się szanować siebie nawzajem bez względu na wiek, status społeczny, wykształcenie czy zamożność.