Stowarzyszenie Świdna ze Świdnika
Stowarzyszenie Świdna ze Świdnika
Opis zrealizowanego projektu:
Celem projektu było działanie na rzecz wspólnoty wiejskiej i poprzez realizację spektaklu teatralnego rozwijanie jej horyzontów i talentów artystycznych. Istotnym pożądanym efektem było integrowanie naszej społeczności z przedstawicielami kultury i sztuki i zwiększenie integracji ponadpokoleniowej mieszkańców.
W ramach projektu zespół amatorskiego Teatru Lokomotywa działającego pod opieką Stowarzyszenia Świdna i Stowarzyszenia Alef zrealizował spektakl teatralny pod tytułem „Żurek” na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk o tym samym tytule. Przy przygotowaniu spektaklu wzięło udział 15 osób tworząc scenografię i kostiumy. Przy tworzeniu scenariusza widowiska konsultacji udzielała autorka opowiadania Olga Tokarczuk. Na potrzeby spektaklu zespół teatralny został powiększony do 15 osób. Nowi aktorzy amatorzy na stałe pozostają w zespole. W spektaklu wystąpił również aktor zawodowy Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze Tadeusz Wnuk, z którym nawiązano stałą współpracę. Próby do spektaklu miały formę warsztatów teatralnych, w których istotną rolę odegrał Pan Tadeusz Wnuk oraz reżyser spektaklu
Andrzej Łagoda.
Opracowanie muzyczne i oświetlenie spektaklu przygotował w ramach wolontariatu kierownik muzyczny Zespołu Biesiadnego Pan Robert Werner. Z Zespołem Biesiadnym Teatr Lokomotywa współpracuje na stałe.
Dzięki projektowi Zespół Teatralny i świetlica wiejska została doposażona w sprzęt techniczny potrzebny do nagłośnienia spektakli oraz elementy do tworzenia scenografii.
Po spektaklu podjęto rozmowy o współpracy Teatru Lokomotywa z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze.
Najważniejszymi efektami projektu jest stała współpraca z Teatrem Norwida w Jeleniej Górze, spotkanie widzów spektaklu z laureatką nagrody Nobla Olgą Tokarczuk, która obiecała kolejne wizyty w naszej wsi. Bardzo istotna też jest promocja wsi Świdnik na terenie gminy Marciszów i Dolnego Śląska.
W realizację projektu zaangażowane były Stowarzyszenie Świdna i Stowarzyszenie Alef. Partnerami projektu byli: Teatr Norwida w Jeleniej Górze, Gmina Marciszów, Rada Sołecka wsi Świdnik , Koło Gospodyń Wiejskich w Świdniku, Zespół Biesiadny ze Świdnika, OSP Marciszów.