+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Dbałość o środowisko sposobem na integrację w dobie koronawirusa

Stowarzyszenie „Brama Opawska” z Opawy

Tytuł Projektu:

Dbałość o środowisko sposobem na integrację w dobie koronawirusa

Realizator:

Stowarzyszenie "Brama Opawska”

Miejsce realizacji projektu:

Bukówka

Koordynatorzy projektu:

Renata Suszek, Jadwiga Jede, Anna Szajnowska

Dotacja z Działaj Lokalnie:

4 700 zł

Wkład realizatora: niefinansowy i finansowy (nieobowiązkowy) :

2 142,67 zł

Całkowita wartość projektu:

6 842,67 zł

Opis zrealizowanego projektu:

KGW Bukowianki wyszło z inicjatywą zagospodarowania Alei spacerowej prowadzącej do Jeziora Bukówka poprzez nasadzenia roślin miododajnych, budowanie domków dla owadów itd… Pozwoliło to na integrację seniorów, dzieci oraz młodzieży a jednocześnie miało pozytywny wpływ na ekosystem naszej okolicy oraz pogłębiło naszą wiedzę z zakresu ekologii.

Dzieci podczas wakacji z dużym zainteresowaniem wzięli udział w warsztatach budowania domków i prelekcjach ekologicznych. Bezcenną korzyścią była współpraca, integracja i kooperacja mieszkańców wsi zwłaszcza dla osób starszych i samotnych. W ramach wspólnych działań i pracy stworzyliśmy ścieżkę i wspólne miejsce integracji, które jest oazą ciszy i spokoju w otoczeniu roślin i owadów.

Działania jakie wykonaliśmy w trakcie projektu polegały na przygotowaniu terenu pod nasadzanie roślin i krzewów miododajnych, wspólne nasadzenia i wysypanie kamieniem ozdobnym klombów. Stworzenie miejsca dla wszystkich mieszkańców do integracji poprzez przygotowania terenu na ognisko i zamontowaniu grilla obrotowego. W partnerstwie z Nadleśnictwem Kamienna Góra przeprowadziliśmy prelekcję na temat „Pszczoła naszym przyjacielem- z ekologią za pan brat” gdzie dowiedzieliśmy się jak w dzisiejszych czasach „plastiku” zamienić złe przyzwyczajenia. Warsztaty budowy domków dla owadów przeprowadził Pan Bartek Dymek z Nadleśnictwa Kamienna Góra na których opowiedział o potrzebie ich budowania i korzyści jakie mamy z zapylaczy.

W ramach dalszych działań mieszkanki uszyły ekologiczne materiałowe torby zakupowe. Zamontowaliśmy wspólnie pozytywne hasła na drzewach rosnących na alei. Projekt stworzenia ścieżki edukacyjnej powstał z potrzeby utworzenia nowej atrakcji turystycznej w Bukówce i przyjaznego miejsca odpoczynku dla rodzin. Zaplanowane nasadzenia roślin przyczyniły się do lepszego wyglądu naszej okolicy, oraz zachęcają do częstego odwiedzania tego miejsca przez mieszkańców wsi i turystów. Z perspektywy ekologii roślinność miododajna ma ogromne znaczenie dla życia pszczół, które niestety współcześnie masowo wymierają. Przyczyn pszczelej zagłady jest wiele i niestety w dużej mierze odpowiedzialność za to leży po stronie człowieka. W ramach projektu powstało również miejsce na ognisko, które niejednokrotnie jest wykorzystywane w czasie spotkań mieszkańców Bukówki.

Realizacja tego projektu wzbudziła w mieszkańcach poczucie wspólnoty, jedności i integracji. Mieszkańcy pragną zmiany na lepsze, ale brakuje im mobilizacji. Realizacja projektu przyniosła korzyści w postaci poczucia jedności i wspólnoty, sprawiło, że społeczeństwo pogłębiło więzi międzyludzkie a przede wszystkim zbliży się do siebie. Realizacja projektu wprowadzi nieodwracalne zmiany zapewniając mieszkańcom atrakcyjne i bezpieczne miejsce wypoczynku.