+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Tytuł Projektu:

Senior bardzo prosi: każdy maskę nosi!

Realizator:

Mieroszowskie Centrum Kultury działające w imieniu grupy nieformalnej Mieroszowskie Rękodzieło

Miejsce realizacji projektu:

Mieroszów

Koordynatorzy projektu:

Barbara Bukowska-Matusiewicz, Jadwiga Jurkin, Krystyna Łozowska

Dotacja z Działaj Lokalnie:

2 700 zł

Wkład realizatora: niefinansowy i finansowy (nieobowiązkowy) :

3 960,41 zł

Całkowita wartość projektu:

6 660,41 zł.

Opis zrealizowanego projektu:

Projekt „Senior bardzo prosi: każdy maskę nosi” to dzieło nieformalnej grupy „Mieroszowskie Rękodzieło” , realizującej zadania konkursowe kolejnej edycji programu Działaj Lokalnie.
„Mieroszowskie Rękodzieło” to zgrany zespół rękodzielniczek, przede wszystkim seniorek, mieszkanek gminy Mieroszów, którym nieobce jest podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności i miejsca, w którym mieszkają.

Po wybuchu pandemii COVID 19 w marcu tego roku, kiedy rząd polski wprowadził pierwsze obostrzenia w tym obowiązek zakrywania nosa i ust, grupa samodzielnie podjęła działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa sobie i osobom potrzebującym – zaczęła szyć maseczki wielorazowego użytku. Niestety z powodu braku odpowiednich funduszy musiała zawiesić swoje działania. I wtedy pojawiło się „światełko
w tunelu” – ogłoszono nabór wniosków do konkursu programu Działaj Lokalnie XI 2020.

Mimo obaw o własne zdrowie, ogólnych ograniczeń i trudnej sytuacji związanej z pandemią, panie zebrały się ponownie, wyliczyły ile i czego potrzebują, a następnie napisały, złożyły wniosek i… udało się! Projekt został przyjęty! Grupa otrzymała dofinansowanie w wysokości 2700 zł, za które zakupiła niezbędne do pracy: dwie maszyny do szycia, tkaniny, żelazko, nici, wstążki, nożyczki, szpilki oraz inne akcesoria i ruszyła „maseczkowa manufaktura”. Uczestniczki projektu uczyły się mierzyć i wykrajać tkaniny, prasować a przede wszystkim szyć na maszynie i obsługiwać ją. Podczas kilkunastu spotkań w sali użyczonej przez Mieroszowskie Centrum Kultury, powstało (zgodnie z założeniami) 1000 szt kolorowych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku oraz około 80 toreb ekologicznych. Wykonane w czasie projektu dzieła trafiły do rąk nie tylko mieszkańców gminy, ale także: do dwóch jednostek działających na jej terenie OSP, Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Dziecka „Catharina”, szkół i przedszkoli, Urzędu Miasta, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a także Sanatoriów Dolnośląskich w Sokołowsku oraz Hospicjum Im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.
Chociaż prace projektowe dobiegły już końca, grupa Mieroszowskie Rękodzieło nie zaprzestaje swojej działalności, a wręcz odwrotnie. Udział w projekcie dał seniorkom siłę i motywację do dalszego rozwijania swoich zdolności i pasji, pokazał że ich umiejętności mogą przyczynić się do poprawy jakości życia innych ludzi, że wspólne działanie przynosi wiele satysfakcji i radości. Grupa spotyka się regularnie, założyła profil na portalu społecznościowym i planuje kontynuować swoje działania. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią mieroszowianki nie zamierzają się poddawać – z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.