+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Zasady funkcjonowania rady seniorów

ZASADY FUNKCJONOWANIA RADY SENIORÓW
Celem działania rad seniorów jest służenie społeczności seniorów oraz reprezentowanie ich zbiorowych interesów. Żeby ten cel mógł być realizowany ważna jest właściwa organizacja samych rad, żeby osoby w nich zasiadające mogły skupić się na pracy merytorycznej. Chodzi tu m.in. o liczebność rady, częstotliwość posiedzeń, sposób wybierania członków, możliwość ich odwoływania, ewentualny podział rady na komisje czy zespoły tematyczne, przygotowywanie długookresowych i rocznych planów działania czy prowadzenie okresowej oceny swojej pracy.

KILKA ZASAD UŁATWIAJĄCYCH FUNKCJONOWANIE RAD SENIORÓW.
1. OPRACOWANIE PLANU PRACY RADY SENIORÓW NA CAŁĄ KADENCJĘ
Dzięki opracowaniu planu pracy rada seniorów będzie miała wyznaczone konkretne cele do wykonania podczas swojej kadencji, co pozwoli jej działać w sposób bardziej systematyczny i skuteczny.

2. PROWADZENIE OKRESOWEJ OCENY WYKONANIA PLANU PRACY
Żeby plan pracy rzeczywiście spełnił swoje cele, ważna jest jego ocena, która powinna być prowadzona co najmniej raz w roku. Systematyczna analiza wykonania planu pracy pozwoli odpowiedzieć na pytania, czy działania realizowane przez radę seniorów przyczyniają się do wykonania wcześniej wyznaczonych celów i co jest powodem ewentualnych sukcesów i niepowodzeń.

3. TWORZENIE ROCZNYCH PLANÓW PRA Y RADY SENIORÓW
Roczne plany pracy powinny być opracowywane na podstawie przyjętego wcześniej kilkuletniego planu pracy oraz jego okresowych ocen.

4. PODZIAŁ RADY SENIORÓW NA ZESPOŁY TEMATYCZNE
W radach seniorów, szczególnie w których zasiada większa liczba członków, warto stworzyć zespoły tematyczne, które zajmować się będą najbardziej istotnymi dla seniorów obszarami funkcjonowania samorządu. Możliwość ich powołania powinna zostać zapisana w statucie lub regulaminie rady. Celami wyżej wymienionych zespołów powinno być reprezentowanie rady seniorów na posiedzeniach odpowiednich komisji rady gminy, a także wypracowywanie projektów opinii i rekomendacji dotyczących tematów, którymi się zajmują, a następnie prezentowanie ich na posiedzeniach rady seniorów. W zespołach tematycznych ludziom łatwiej się pracuje. Pracują w mniejszym gronie i zajmują się sprawami, które są dla nich ważne.

5. POWOŁYWANIE EKSPERTÓW WSPIERAJĄCYCH PRACĘ RADY SENIORÓW
Aby lepiej realizować zadania wyznaczone radzie, warto korzystać z bezpłatnego wsparcia ekspertów reprezentujących różne dziedziny życia istotne dla seniorów. Rolą wyżej wymienionych osób będzie eksperckie wsparcie członków rady podczas omawiania różnych bardziej specjalistycznych tematów.

6. CZŁONKOSTWO W RADZIE SENIORÓW
Członkowie rady seniorów powinni być wybierani w bezpośrednich, tajnych wyborach.
Możliwość zgłaszania kandydatów do rady seniorów powinny mieć organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące uniwersytety trzeciego wieku, ale także grupy mieszkańców (np. 15 osób). Należy także pamiętać, że w skład rady mogą wchodzić także osoby nie będące w wieku senioralnym.

7. POSIEDZENIA RADY SENIORÓW

W większych miejscowościach zaleca się, żeby posiedzenia rady seniorów odbywały się raz w miesiącu (z przerwą wakacyjną). W mniejszych miejscowościach mogą się one odbywać z mniejszą częstotliwością, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Ważne jest, aby posiedzenia rady seniorów miały miejsce się w stałych terminach i godzinach (np. każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 15.00) oraz w miejscu dostępnym dla wszystkich potencjalnie zainteresowanych.

8. DYŻURY RADY SENIORÓW
Warto, aby członkowie rady seniorów, co najmniej raz w miesiącu prowadzili otwarte dyżury dla mieszkańców w centrum gminy. Zaleca się, żeby w większych miejscowościach co najmniej raz na kwartał przedstawiciele rady seniorów prowadzili dyżury w różnych dzielnicach/osiedlach/sołectwach lub uczestniczyli w dzielnicowych/sołeckich spotkaniach seniorów organizowanych np. przez kluby seniora czy ośrodki kultury.

9. ODWOŁANIE CZŁONKA RADY
Do statutu rady seniorów warto wprowadzić przepis umożliwiający odwołanie jej vczłonka ze względu na długotrwałą, nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniach. Dzięki temu osoba, która straciła zainteresowanie czynnym udziałem w życiu rady nie
będzie blokowała miejsca, które może zostać zajęte przez nową, aktywną osobę.

10. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI RADY SENIORÓW
Raz do roku rada seniorów powinna przygotowywać sprawozdanie ze swojej działalności. Dokument powinien być ogólnodostępny i przekazany przedstawicielom władzy wykonawczej i uchwałodawczej.
W ramach działań na rzecz aktywizacji seniorów powstał projekt pn. „Rady seniorów – wzmacnianie aktywności obywatelskiej w rejonie wałbrzysko-kamiennogórskim”, którego głównym celem jest zainicjowanie procesu powoływania Rad Seniorów w gminie wiejskiej Kamienna Góra oraz gminie miejskiej Szczawno – Zdrój. Projekt realizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granica” przy współpracy z Urzędem Gminy Kamienna Góra oraz Urzędem Miasta Szczawno – Zdrój. Zakłada on wsparcie powstawania nowych Rad Seniorów w samorządach lokalnych, organizację działań upowszechniających politykę senioralną oraz szkolenia i warsztaty dla członków przyszłych Rad Seniorów.