Rady Seniorów – wzmacnianie aktywności obywatelskiej seniorów w rejonie wałbrzysko kamiennogórskim – podsumowanie 2024 roku 14 czerwca 2024 roku Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Granica” w ramach konkursu NOWEFIO podpisało Umowę na realizację zadania publicznego pn. „Rady Seniorów – wzmacnianie aktywności obywatelskiej seniorów w rejonie wałbrzysko-kamiennogórskim”.
Partnerem projektu jest Lokalna Grupa Działania Kwiat Lnu.
Głównym celem projektu jest wzmacnianie aktywności obywatelskiej seniorów poprzez wsparcie powołania dwóch Rad Seniorów w gminach Szczawno – Zdrój i Kamienna Góra oraz wymiana doświadczenia z Radami, które funkcjonują w rejonie wałbrzysko- kamiennogórskim tj. w Lubawce i Mieroszowie. Dzięki realizacji projektu nastąpi wzrost znaczenia i wpływu tych środowisk na politykę senioralną w dwóch gminach Dolnego Śląska.
W realizacje projektu, która rozpoczęła się w czerwcu 2024 roku. Frekwencja na pierwszych warsztatach inicjujących projekt była tak duża, że z zakładanych czterech organizacji senioralnych do projektu przystąpiło sześć, trzy ze Szczawna – Zdroju, tj. Stowarzyszenie „Nowoczesny Senior”, Stowarzyszenie „Ogród Sztuki”, Stowarzyszenie „Nowe Życie” oraz trzy z gminy wiejskiej Kamienna Góra tj. Stowarzyszenie Optymistów Krzeszowskich, Koło Gospodyń Wiejskich w Przedwojowie „Folk” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Wiejskiej „Brama Czadrowska” w Czadrowie.
Organizacje te działają na rzecz seniorów od wielu lat, skupiają osoby aktywne, działaczy, społeczników. Problemy i potrzeby seniorów są im doskonale znane. Nie było im obce również pojęcie „Rada Seniorów”, ale proces jej organizowania, działania, promowania już zupełnie obcy.
Organizacje senioralne wybrały spośród swoich członków liderów do udziału w „Obywatelskiej Szkole Seniora”. To, bardzo ważne działanie projektowe, obejmowało trzydniowe szkolenie oraz udział w wyjeździe studyjnym na teren działania Karkonoskiej Rady Seniorów dającym możliwość poznania dobrych praktyk. Szkolenie miało na celu podniesienie kompetencji liderskich, zdiagnozowanie potrzeb seniorów, omówienie pełnienia przez radę funkcji opiniodawczo- konsultacyjnych, inicjatywnych i komunikacyjnych, tworzenie rekomendacji dla samorządów, omówienie celu, reguł, przebiegu i udziału w konsultacjach, przygotowanie do procesu powoływania Rad seniorów, rozwijanie cyfrowych umiejętności podnoszących jakość działania Rad seniorów. Wzrost kompetencji niezbędnych do działania w Radzie Seniorów jest bardzo istotny. Skuteczność Rady Seniorów zależy bowiem w dużej części od wiedzy i zaangażowania jej członków.
Seniorzy ze Szczawna – Zdroju postanowili promować powołanie Rady Seniorów w Szczawnie-Zdroju poprzez organizację wspólnego wydarzenia. Projekt dawał im różne możliwości jednak wspólne wydarzenie, jako przestrzeń do integracji, pokazania się, z możliwością zaproszenia innych organizacji senioralnych i władz samorządowych było pomysłem samych seniorów. Seniorzy podczas warsztatów ułożyli plan wydarzenia, sporządzili scenariusz, opracowali treść plakatów i ulotek, zaplanowali i przeprowadzili promocję Szczawieńskich Senioraliów. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, o czy świadczy ilość zebranych podpisów pod „Wnioskiem o powołanie Rady Seniorów Szczawna – Zdroju”. Uczestnikami Senioraliów, oprócz wyżej wymienionych byli seniorzy ze Szczawna – Zdroju, zaproszeni seniorzy z terenu gminy wiejskiej Kamienna Góra oraz przedstawiciele Rady Seniorów z Lubawki.
Wydarzenie utrwalono na filmie.
Kolejny etap realizacji projektu pn. „Bez RADY nie da rady”, obejmował dwa spotkania warsztatowe, pierwsze w Gminie Kamienna Góra, drugie w Gminie Szczawno-Zdrój. Na spotkania te zaproszeni zostali członkowie Rad Seniorów z Gminy Lubawka oraz Gminy Mieroszów, którzy podzielili się swoim doświadczenie z zakresu działania rady, przeprowadzenia wyborów, sposobu funkcjonowania, zapisów statutowych, współpracy z organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz seniorów. Bezpośredni kontakt seniorów chcących powołać Radę Seniorów z członkami istniejącej Rady seniorów dała możliwość zaczerpnięcia informacji u źródła, wprowadziła dużo pozytywnej energii i wiary we własne możliwość.
W roku 2025 kolejne ważne działania, kontynuacja warsztatów „Bez RADY nie da rady”, następnie organizacja „Forum Rad Seniorów” z udziałem uczestników projektu, przedstawicieli działających rad, przedstawicieli Dolnośląskiej Rady Seniorów oraz przedstawicieli samorządów. Forum będzie miejscem wymiany doświadczeń i inspiracji, propagowania rezultatów projektu i prezentacji procesu tworzenia Rad w gminie Szczawno-Zdrój i Kamienna Góra.
Uzasadnieniem funkcjonowania Rad Seniorów w Polsce jest coraz większa liczba osób starszych oraz rosnący poziom ich aktywności na różnych polach. Funkcjonowanie gminnych Rad Seniorów ma pozwolić na bardziej skuteczne przedstawianie oczekiwań i potrzeb osób starszych władzom lokalnym.
10
sty