Gminna Rada Seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. W sprawach dotyczących gminy Gminna Rada Seniorów może kierować zapytania lub wnioski w formie uchwały.
UCHWAŁA powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania. Wójt lub osoba przez niego wyznaczona są obowiązani udzielić odpowiedzi na piśmie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwały. (Art. 5c. Ustawa o samorządzie gminnym)
Elementy uchwały zamieszcza się w następującej kolejności:
1) tytuł – nazwę organu wydającego uchwałę, numer uchwały, datę uchwały, określenie przedmiotu uchwały;
2) przepisy merytoryczne ogólne i szczegółowe (określenie przedmiotu spraw regulowanych uchwałą, objaśnienia użytych w uchwale definicji i skrótów – jeżeli są, postanowienia wspólne);
3) przepisy zmieniające;
4) przepisy przejściowe i dostosowujące (wpływ nowej uchwały na uchwały dotychczasowe, sposób przekształcenia organów stowarzyszenia, sposób likwidacji organów…):
– w przepisach dostosowujących można wyznaczyć termin dostosowania organów lub instytucji do nowego aktu prawnego,
– w przepisach przejściowych i dostosowujących nie zamieszcza się przepisów regulujących innych spraw;
5) przepisy uchylające, przepisy o wejściu aktu prawnego w życie oraz przepisy o wygaśnięciu mocy obowiązującej uchwały (przepisy końcowe):
– wyczerpująco wymienia się akty prawne lub poszczególne przepisy, które akt prawny
– uchwała uchyla. Przepisowi uchylającemu akt prawny lub poszczególne jego przepisy nadaje się odpowiednio brzmienie: „Traci moc uchwała ….. (tytuł uchwały)” albo „W uchwale ….. (tytuł uchwały) uchyla się § …”;
– w uchwale zamieszcza się przepis określający termin jego wejścia w życie, chyba że termin ten określają odrębne przepisy aktu prawnego wprowadzającego. Akt prawny powinien wchodzić w życie w całości w jednym terminie. Nie różnicuje się terminów wejścia w życie poszczególnych przepisów aktu prawnego. UCHWAŁA może zawierać załączniki. Odesłania do załączników zamieszcza się w przepisach merytorycznych aktu prawnego. W załącznikach do aktu prawnego zamieszcza się w szczególności:
1) wykazy, 2) wykresy, 3) wzory, 4) tabele i opisy o charakterze specjalistycznym.
Podstawową jednostką redakcyjną uchwały jest paragraf (§). Paragrafy można dzielić na ustępy, ustępy na punkty, punkty na litery, a litery na tiret.
Każdą samodzielną myśl ujmuje się w odrębny paragraf. Paragraf powinien być w miarę możliwości jednozdaniowy.