+48 75 610 66 35 stowarzyszenie_granica@wp.pl ul. Dworcowa 33, 58-420 Lubawka

Rada Seniorów jako wyjątkowe narzędzie budowania polityki senioralnej

Integracja społeczna seniorów, aktywizacja, zakładanie organizacji senioralnych w ostatnich latach bardzo zyskały na znaczeniu, nie tylko dlatego że seniorzy potrzebują bliskich relacji z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi ale również dlatego, że ich liczba systematycznie się zwiększa a ich potrzeby najlepiej wyrażają oni sami. Niestety nie przychodzi im to łatwo. Wynika to z wielu przyczyn, m.in. zakorzenienia w polskim społeczeństwie kwestia dumy i konieczności niezależności, niechęci obciążania swoich rodzin lub bliskich (mają swoje problemy lub obowiązki), czy wychowanie w duchu samodzielności i samodzielnego radzenia sobie z problemami. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby, po pierwsze, społeczeństwo czyli każdy z nas, aktywnie angażował się w tworzenie otoczenia, które zachęca do otwartego wyrażania potrzeb i które jest przyjazne dla osób starszych. Po drugie, środowiska zainteresowane losem seniorów (osoby 60+), wspierały ich w tworzeniu Rad Seniorów.
Z obserwacji dotychczasowej praktyki wynika, iż najczęściej wdrożenie procedury utworzenia Rady Seniorów następuje na wniosek lokalnych, zainteresowanych środowisk, w szczególności organizacji pozarządowych zrzeszających osoby starsze (np. kluby seniora, związki emerytów), organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów, (np. różnego rodzaju stowarzyszenia i fundacje, których przedmiot działalności statutowej obejmuje problematykę senioralną) czy osób starszych zamieszkujących daną gminę.
Wyłoniona spośród członków lokalnej społeczności Rada Seniorów stanowi wyjątkowe narzędzie budowania polityki senioralnej – międzysektorowej, otwartej na potrzeby osób starszych, uwzględniającej ich aspiracje i oczekiwania. Członkowie i członkinie rad to bardzo często liderzy i aktywni społecznicy, inspirujący rówieśników do działania, odważnie mówiący o troskach mieszkańców oraz dzielący się swoim doświadczeniem dla wspólnego dobra.
Pamiętajmy o tym, że każdy z nas kiedyś będzie seniorem, dlatego to co wypracujemy teraz i przez najbliższe lata zaważy na naszej wspólnej przyszłości.