Mini golf nad zalewem – miejsce integracji i wspólnej zabawy

Stowarzyszenie Jedynak ze Starych Bogaczowic

Stare Bogaczowice

Agata Porwich i Agnieszka Lechowicz

Realizacja projektu pn. „Minigolf nad zalewem – miejsce integracji i wspólnej zabawy” jest kontynuacją działań, które zostały rozpoczęte na terenie zalewu kąpielowego w czynie społecznym przez mieszkańców gminy Stare Bogaczowice. Głównym założeniem było stworzenie aktywnego miejsca wypoczynku i integracji dla mieszkańców i turystów oraz upiększenie i zagospodarowanie nieużytków. W 2016 roku udało się uruchomić działalność zalewu, nad którym nadzór sprawuje organizacja pozarządowa, a w kolejnym roku zaczął działać punkt gastronomiczny – Karczma JEDYNAK. Teren wokół zalewu jest urokliwy, okoliczni mieszkańcy i turyści przyjeżdżają tu by odpocząć. W ramach realizacji tegorocznego projektu z programu działaj Lokalnie powstał plac do gry w minigolfa, gdzie do wspólnej gry i zabawy zapraszamy mieszkańców oraz turystów. Został rozegrany Rodzinny Turniej Minigolfa z nagrodami dla zwycięzców. Kolejnym działaniem były warsztaty edukacyjne dla dzieci z zakresu poznania fauny i flory prowadzone na terenie zalewu , w okolicznych lasach i w Gminnym Centrum Biblioteczno – Kulturalnym. Udział wzięło ponad 20 dzieci. Zostały rozegrane różnego rodzaju gry i zabawy terenowe przy wykorzystaniu mini golfa, piesze wycieczki po okolicy a także podchody, łamigłówki i quizy w celu przyswojenia wiedzy zdobytej podczas warsztatów. Dzieci uczyły się rozpoznać drzewa, rośliny łąkowe oraz leśne, poznawały także mieszkającą w wodzie, lasach i na łąkach zwierzynę. Realizacja projektu wpłynęła na rozwój lokalny Starych Bogaczowic. Dzięki wspólnym wydarzeniom społeczność lokalna oraz przyjezdni goście poprawiają swoje samopoczucie. Mają się gdzie spotkać i wspólnie spędzić czas. Wrosła oferta działań o charakterze integracyjnym, a dzięki udziałowi mieszkańców w procesie tworzenia projektu nastąpił wzrost poczucia przynależności do swojej miejscowości. Dzięki realizacji projektu mieliśmy możliwość zdobycia nowych doświadczeń w realizacji projektów społecznych i integracyjnych. Nawiązaliśmy współpracę z nowymi partnerami – organizacjami i firmami, wzmocniliśmy nasz wizerunek wśród mieszańców, którzy dostrzegają zalety naszej działalności. Zdobyliśmy wiedzę z zakresu realizacji oraz rozliczania projektów społecznych.