Stowarzyszenie Granica

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granica” powstało jako inicjatywa młodzieżowa w 2003 roku. Dzięki wsparciu jedynej wówczas dorosłej osoby, Bożeny Pełdiak, pozyskaliśmy lokal przy Parku Watra i rozpoczęliśmy działalność kulturalną.
Przez te 17 lat aktywnie działamy, realizując liczne projekty edukacyjne i kulturalne. Miejsce skupiało młodzież wielu subkultur, otwartych, chcących dobrze żyć i działać u siebie. Miejsce to zmieniało się na przestrzeni czasu, angażując społeczność lokalną do działania na rzecz najbliższego otoczenia, zmienia go na lepsze i budowania więzi międzyludzkich.
Od 2006 roku jesteśmy też Ośrodkiem „Działaj Lokalnie”. Pracujemy na terenie 6 gmin. W ramach Programu „Działaj Lokalnie” wsparliśmy organizacyjnie i finansowo ponad 176 inicjatywy w naszej mikrospołeczności, na łączną kwotę na ponad 600 000 złotych. Od 2012 roku realizujemy też projekty senioralne. Od 2019 roku zajmujemy się dziedzictwem kulturowym naszej miejscowości tworząc Muzeum Społeczne Dawnych Zakładów Dziewiarstwa Odzieżowego Watra.