Ocalić od zapomnienia

Marciszów

Katarzyna Doliny; Ryszard Bujakowski; Mieczysław Maćkowiak

4 960 zł

Projekt ocalić od Zapomnienia był realizowany przez aktywnych seniorów działających przy w Gminie Marciszów. Projekt miał na celu przypomnienie i ukazanie na nowo mieszkańcom Gminy Marciszów atrakcji turystycznych, miejsc i obiektów zapomnianych.

Projekt miał na celu pobudzenie lokalnej społeczności oraz turystów do odkrywania na nowo swojego otoczenia. Miejsc, które zostały zapomniane , a ich ślad został jedynie na kartkach historii czy starej fotografii.
Podczas wspólnych prac odbyła się integracja ludzi w różnych grupach wiekowych, którzy odkrywali na nowo i zatroszczyli się o zapomniane perełki Gminy Marciszów.

W ramach projektu zostały wybrane miejsca i obiekty, punkty turystyczne które realizatorzy projektu wzięli „pod swoje skrzydła”. Są to obiekty ważne dla historii.
Zadaniem projektu było oznakowanie przez tablice informacyjne poszczególnych obiektów o których nie ma wzmianki w ogólnodostępnych informatorach.

Każde wybrane miejsce, obiekt, punkt turystyczny został odwiedzony, uporządkowany i odświeżony, uwieczniony na fotografii oraz w efekcie końcowym na stemplu pamiątkowym , który został wykonany i zaprojektowany podczas warsztatów plastycznych. W ramach projektu wykonano paszport turystyczny Gminy Marciszów, który posiada fotografie danego obiektu oraz miejsce na stempel, zaprojektowano odznaki turystyczne dla osób , które zdobędą wszystkie stemple wykonane w ramach projektu i odwiedzą na nowo Gminę Marciszów ( turyści i lokalna społeczność ). Każdy nabywca paszportu dowie się ile pięknych i zapomnianych dotychczas miejsc jest w Gminie Marciszów. Paszporty i stemple są dostępne u sołtysów danej wsi oraz w miejscach częstych odwiedzin turystycznych typu Kolorowe Jeziorka .
W ramach projektu odbyły się cykliczne rajdy dla różnych grup społecznych. Dzieci, młodzieży, emerytów aby pokazać efekty wykonanej pracy podczas realizacji projektu.
Projekt był realizowany na obszarze 9ciu sołectw Gminy Marciszów. Odnaleziono i odświeżono łącznie 11 punktów i obiektów turystycznych oraz 4 obiekty historyczne.

Dzięki wspólnej pracy zacieśniły się stosunki i więzi między mieszkańcami . Dzieci i młodzież stali się świadomi piękna tego co ich otacza w najbliższym otoczeniu.